Meclis Başkanı Mustafa Şentop’tan itiraf gibi Erdoğan açıklaması

"Sözde Cumhurbaşkanı" tartışmalarına Meclis Başkanı Mustafa Şentop da katıldı. Tarafsızlık tartışmalarına değinen Şentop, "Yeni sistemde cumhurbaşkanı taraflıdır, siyasi parti üyesidir." sözlerinde bulundu.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’tan itiraf gibi Erdoğan açıklaması
Meclis Başkanı Mustafa Şentop’tan itiraf gibi Erdoğan açıklaması iyihaberim

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Sözde Cumhurbaşkanı" sözleriyle başlayan tartışmalara katıldı.

Türkiye’de şu an uygulanan sistemin "Başkanlık Sistemi" olduğunu ve sistemde tarafsız cumhurbaşkanı olmadığını belirten Şentop, "Cumhurbaşkanı taraflıdır, siyasi parti üyesidir. Bir siyasi parti üyesiyse, bir siyasi partinin genel başkanıysa, yetkilisiyse şüphesiz taraflı birisidir" ifadelerini kullandı.

Şentop, katıldığı bir televizyon programında, Cumhurbaşkanı yeminindeki "tarafsızlık" vurgusuna işaret eden Şentop, "O yeminde bir tarafsızlık ifadesi geçiyor. Bu ifadeye dayanarak tamamen paradigması bambaşka bir sistemi, sadece yemindeki bir kelimeye dayanarak kurgulamaya çalışmak, diğer bütün anayasa maddelerini, hükümlerini görmezlikten gelmektir." dedi.
Sistemde "tarafsız cumhurbaşkanı olmadığını" kaydeden Şentop, "Cumhurbaşkanı taraflıdır, siyasi parti üyesidir. Siyasi parti genel başkanı olabilir, olmayabilir, bir mecburiyet yok ama bir siyasi parti üyesiyse, bir siyasi partinin genel başkanıysa, yetkilisiyse şüphesiz taraflı birisidir.
Anayasa buna engel değil. Oradaki tarafsızlıkla ilgili yemin, hukuki işlem anlamında bir tarafsızlıktır" sözlerini sarf etti.

 

Mustafa Şentop Meclis başkanı sözde cumhurbaşkanı katılma tarafsızlık parti üyesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları