İtibardan tasarruf olmaz diyorlardı, yazlık ve kışlık saraylarının maliyeti dudak uçuklattı!

Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın ardından inşasına başlanan Marmaris’teki yazlık saray ve Ahlat’ta Van gölü kıyısına yapılan sarayın toplam maliyetinin ilave iş olmazsa 740 milyon TL olması gözlemleniyor.

İtibardan tasarruf olmaz diyorlardı, yazlık ve kışlık saraylarının maliyeti dudak uçuklattı!
İtibardan tasarruf olmaz diyorlardı, yazlık ve kışlık saraylarının maliyeti dudak uçuklattı! iyihaberim

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, 2021 Yılı Yatırım Programı kapsamında Cumhurbaşkanlığı bu yıl yazlık-kışlık saraylar ile, Ankara'daki sarayın bakım onarımı ve taşıt alımı için toplam 448 milyon 600 bin lira harcayacak.
Bugüne kadar 620 milyon 500 bin lira harcanan Marmaris Okluk Devlet Konukevi, 20 milyon lira daha ödeme yapılarak hizmete açılacak.
Bitlis'teki Ahlat Köşkü'ne de bu yıl 89 milyon lira ödenek ayrıldı.
Ahlat'ın toplam yatırımı ise 99 milyon lira olacak.

Kışlık saray 5 bin 631 metrekare sosyal tesis ve 52 bin 949 metrekare peyzaj alanından oluşuyor.

Yazlık sarayın inşasına 2018 yılında başlanmış ve o tarihte 150 milyon liraya mal olacağı söylenmişti. Ancak projenin genişletilmesiyle yatırım maliyeti 640.5 milyon liraya oldu ve 2020 yılı sonuna kadar da 620.5 milyon liralık harcama yapıldı. 

Ankara'daki Cumhurbaşkanlığı sarayının içinde yer alan ‘ek hizmet binasının' toplam 3 milyar 53 milyon 800 bin liraya mal olacağı da ortaya döküldü.
Ek hizmet binası için bugüne kadar 2 milyar 972 milyon 800 bin lira harcandı. Programa göre, bu yıl da 81 milyon lira daha harcanarak bina bitecek.

Cumhurbaşkanlığı bu yıl içinde satın alacağı zırhlı araçlar dahil 47 adet yeni taşıt ile mevcut kara ve hava taşıtlarının bakım onarımı ve makine teçhizat gibi giderleri için bu yıl bütçeden 183 milyon 600 bin lira para harcayacak. Ayrıca özel geliştirilmiş yazılım için de 15 milyon lira harcama yapılacak.
Cumhurbaşkanlığı, Ankara ve İstanbul'daki saray ve binaların bakım ve onarımı için de bu yıl 60 milyon lira daha harcayacak. 

Cumhurbaşkanlığı yazlık kışlık saray maliyet 740 milyon tl
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları