İşte tereyağındaki büyük tezgah!

Market rafların fiyatı hızla artan ürünlerden tereyağındaki etiket oyunu ortaya çıkması tepki çektiği görüldü.

İşte tereyağındaki büyük tezgah!
İşte tereyağındaki büyük tezgah! iyihaberim

İthal tereyağın yerli ürüne karıştırıldığı ve oranının yüzde 50'yi aşmadığı için etikete "Yerli Üretim" yazıldığı bildirildi.

Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre, Ocak ayı itibarıyla fiyatları yüzde 50 oranında zamlanan tereyağlardaki etiket oyunu dikkat çekti.

2020'nin son günlerinde bir kilo tereyağı 54 TL'ye alınabilirken bugün marketlerde aynı marka tereyağı 84 TL'den satılıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre 2020 yılının ilk 11 ayında Türkiye'de 71 bin ton tereyağı üretildi. Ancak üretim iç talebe yetmeyince aynı dönemde 8 bin ton ithalat yapıldı. Bunun için 31.6 milyon dolar ödendi.İthal tereyağı genellikle yerli tereyağına karıştırılıyor ve yüzde 50'yi aşmadığı için menşei yerli yazmaya devam ediyor. En çok ithalat yapılan ülke ise İrlanda oldu.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Raşit Uysal da çiğ süte gelen 50 kuruşluk son artışın bu yüksek zamları karşılamadığını belirterek pandemide halkın alım gücünün azaldığı bu dönemde gelen zammın fahiş olduğunu dile getirdi.

tereyağı büyük tezgah
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları