Olay TV neden kapatıldı? Cavit Çağlar sessizliğini bozdu, günler sonra Nagehan Alçı'ya konuştu! İktidar baskısı var mı?

Kuruluşundan 26 gün sonra şok biçimde kapanan OlayTV'nin sahibi Cavit Çağlar Nagehan Alçı'ya dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kanalın neden kapatıldığını, yeni bir ekiple devam edip etmeyeceğini ve nasıl bir televizyon kanalı hayal ettiğini anlatan Çağlar'ın çarpıcı açıklamaları...

Olay TV neden kapatıldı? Cavit Çağlar sessizliğini bozdu, günler sonra Nagehan Alçı'ya konuştu! İktidar baskısı var mı?
Olay TV neden kapatıldı? Cavit Çağlar sessizliğini bozdu, günler sonra Nagehan Alçı'ya konuştu! İktidar baskısı var mı? iyihaberim

Cavit Çağlar açıklamasında, "Süleyman Sarılar yanlış yaptı. Ben kendisiyle 10 gündür konuşmadım. Öyle bir diyalog yok. Ancak benim en büyük hatam işi tamamen Nuri Çolakoğlu’na bırakmaktı. Kanalın içeriğini ve yayın politikasını Nuri Bey’in inisiyatifine vermiştim Nagehan. Ekibi, her şeyi O belirledi. Nuri benim çok eski ahbabımdır. Çok severim ancak tercihleri tek taraflı oldu. Ben tam merkez bir medya kurmak istiyordum. Oysa bizimki de tamamen bir tarafı tutan öbür tarafı yok sayan TV kanallarından farksız oldu" şeklindeki dikkat çeken ifadeleri kullandı.

Ayrıca Çağla, "Mesela Meral Akşener’i çok severim, benim dünya görüşüme de yakındır ama bu nedenle tutup da onun konuşmalarına fazla yer ayırmayı doğru bulmam" şeklindeki sözleri söyledi.

Nagehan Alçı'nın bugünkü köşe yazısında Cavit Çağlar ile ilgili bölüm şu şekilde:

İKTİDAR BASKISI OLDU MU?

"MERAL AKŞENER'İ ÇOK SEVERİM"

"İktidardan baskı gördüğünüz, ekranı bu nedenle kapattığınız doğru mu?"

"Kesinlikle değil Nagehan. Hiçbir baskı görmedim. Bana tek telkin gelmedi. Benim herkesle aram gayet iyidir. Yayınları durdurma kararını tamamen kendi kendime verdim. Neden verdim, biliyor musun? Çünkü ben herkese eşit mesafede tam merkez bir kanal istiyordum. Arkadaşlara da bunu söylemiştim. Demiştim ki Cumhurbaşkanımızın konuşmalarını vereceksiniz, öte yandan tüm partilere eşit mesafede olacaksınız. Hiç kimseyi ayırmak istemedim. Mesela Meral Akşener’i çok severim, benim dünya görüşüme de yakındır ama bu nedenle tutup da onun konuşmalarına fazla yer ayırmayı doğru bulmam. Fakat bu arkadaşlar diğer partilerin grup konuşmalarından küçük bölümler yayınlarken tutup da HDP’nin grup toplantısının tamamını verince bu beni çok rahatsız etti. Bunu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne meydan okuma olarak algıladım. O nedenle devam etmeme kararı aldım."

Ortağınız Hüseyin Köksal bu çizgiden memnun muydu? Aranızda siyasi fikir ayrılığı olduğu söyleniyor…"

"Bak işte bu da çok yanlış aktarılan bir bilgi. Hüseyin Bey’in babası benim çok yakın dostumdu, tekstilci bir aile. İyi bir müşterimizdi. İpek sattık beraber. Kendisi rahmetli oldu. Oğlu bana ‘Gel beraber kanalı yapalım, sonra büyütür satarız’ önerisiyle geldi, beni ikna etti. Öylece girdim kanal işine. Siyasi görüş olarak ortağım bana yakındır, eski ANAP’lıdır. HDP’ye yakınlığı söz konusu değil. Trabzonlu adam yahu Nagehan. HDP’ye yakın olması mümkün mü?"

PAZARTESİ TAMAMEN BİTİYOR

Pazartesi günü bu meslektaşlarımızın hepsine parası yatacakmış ve bu macera bitecekmiş. O meslektaşlarımız adına üzülüyorum.

Birçoğu çalıştığı yerleri bıraktı da buraya geldi diye biliyorum. Daktilo1984 yayınında İlkan Dalkuç ve Nezih Onur Kuru’nun konuğu olarak izlediğim Nevşin Mengü da çok hevesliydi yeni kanal konusunda. "Muhalif ya da hükümetçi değil merkez medya olacağız, kanalda her siyasal ve toplumsal kesim olacak" diyordu.

Ben şahsen o arkadaşlarımızın da farklı görüşlerin adaletli şekilde temsil edileceği demokratik ve özgürlükçü bir yenilenmeyi reddedeceğine inanmak istemiyorum. Eğer öyleyse çok acı.

Süleyman Sarılar’ın farklı siyasi görüşleri istemediği ve tek taraflı yayını dayattığı söyleniyor ama bana bu rasyonel gelmiyor. Bir insan kendi kanalının patronu tarafından kapatılmasını temin edecek ölçüde inatla tek taraflı yayın isteyebilir mi?

Çolakoğlu gittikten sonra ekibe farklı görüşte yeni isimler katılmasını Hüseyin Köksal’ın reddetmesi çok büyük bir hata kanaatimce.

Köksal basında söylendiği gibi İmamoğlu’nun yakın dostuysa da bu tavır doğru değil. Ekrem Bey bu işe ne der bilmiyorum. Tek taraflı İmamoğlu kanalı olsun diye kendi elini zayıflatır mı? Bilemiyorum…

Fakat Hüseyin Köksal’ınki gibi yaklaşımlarla merkez ve anaakım medya olamazsınız. Zaten iktidar kanallarının tam zıddında neredeyse bire bir aynısı olan muhalif kanallar var.

"BİRAZ ZAMANA YAYACAĞIM"

Peki Cavit Çağlar yeni bir ekiple yoluna devam edecek mi? Bu yönde verdiği mesajın arka planında ne var?

"Ben NTV’yi kurmuş insanım Nagehan. Olay Gazetesi 35 yıldır yayın hayatına devam ediyor. Başladığım işten vazgeçmem. Elbette devam edeceğim ancak son dönemde yaşananlar beni çok üzmüştü, şimdi ne kadar rahatladım, bir bilsen. Ben tek kanatlı TV istemiyorum. Bu işten elimi yıkayıp çıktım, para kaybettim mi, ne oldu, onlara bakmam. Önemli olan alnımın akı ile çıkmak. Çıktım mı, çıktım. Yeni, daha dengeli ve tüm tarafları içeren tam demokratik bir ekiple devam etmek istiyorum ancak biraz zamana yayacağım."

olay tv cavit çağlar nagehan alçı habertürk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları