Google Aliye Berger’i hatırladı: Doodle’lı kutlama dikkat çekti

Aliye Berger, Türkiye’nin ilk kazıma ve oyma gravür sanatçılarından olup Google'da Doodle olması dikkat çekti. Aliye Berger, Dışa vurumcu oyma baskıları ile tanınmakla birlikte 117. yaş gününde Google tarafından unutulmaması takdir topladı.

Google Aliye Berger’i hatırladı: Doodle’lı kutlama dikkat çekti
Google Aliye Berger’i hatırladı: Doodle’lı kutlama dikkat çekti iyihaberim

Bilim insanlarını ve siyasi kişileri anmaya devam eden, hazırladığı özel Doodlelar ile sanatçılarıa yönelik hatırlamayı sürdürüyor.

Bu isimlerde biri de Aliye Berger oldu. Yaşamı boyunca dünyanın çeşitli kentlerinde on iki özel sergi açan, kırk sekiz karma sergiye katılan Aliye Berger, Google'da Doodle olmasının ardından merak konusu olması dikkat çekti.

ALİYE BERGER KİMDİR?

Aliye Berger, 24 Aralık 1903 yılında dünyaya geldi.

Türkiye'nin ilk kazıma ve oyma gravür sanatçılarından olduğu bilidir. Adını geniş sanat çevrelerine ilk kez 1954'te Yapı Kredi Bankası'nın düzenlediği resim yarışmasında birinci seçilerek duyuran sanatçı, dışa vurumcu oyma baskıları ile bilinir.

Babası Kabaağaçlızade Mehmed Şakir Paşa, annesi Giritli Sare İsmet Hanım'dır. Yazar Halikarnas Balıkçısı ile ressam Fahrünnisa Zeyd'in kardeşi; seramik sanatçısı Füreya Koral, tiyatrocu Şirin Devrim ile ressam Nejat Devrim'in teyzesi olduğu bilinir.

Google’ın Aliye Berger için hazırladığı Doodle

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde eğitim gördüğü bildirildi. Resim ve piyano dersleri aldığı ifade edildi. 1924'te Türkiye'de bulunan Macar keman virtüözü ve pedagog Karl Berger'den ders aldı. İlişkileri aşka dönüşen çift, yirmi üç yıl beraber yaşam sürdü.

1935'ten 1939'a kadar Berlin ve Paris'te kardeşi Fahrünnisa Zeyd'in yanında kalarak sanat hareketlerini izlediği bildirildi. 1947'de Karl Berger'le evlenen Aliye Berger, altı ay sonra eşini kaybedince Londra'ya giderek John Buckland Wright'in atölyesinde heykel ve gravür çalıştı, 1951'de Türkiye'ye 150 gravür ile dönerek ilk kişisel sergisini açtığı bildirildi.

Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği'nin 1954'te İstanbul'da toplanan kongresi nedeniyle Yapı Kredi Bankası'nın düzenlediği “İş ve İstihsal” konulu yarışmada “Güneşin Doğuşu” adlı ilk yağlı boya çalışmasıyla birincilik ödülünü kazandığı görüldü. Sanatçı, ertesi yıl 2. Tahran Bienali’nde ikincilik ödülünü aldığı bildirildi.

Aliye Berger desen ve yağlı boya resimler yaptıysa da çoğunlukla oyma baskı tekniğinde, siyah-beyazın ara tonlarında yapıtlar vermesi dikkat çekti. Zımpara kağıdı, kasap kağıdı ve tülbenti malzeme olarak kullanan sanatçı günlük yaşamın kalıplarını, İstanbul'un çeşitli köşelerini bazen gerçekçi, bazen de fantastik biçimde, özgün bir lirizm ve dışavurumculukla yansıtması görüldü. Yaşamı boyunca dünyanın çeşitli kentlerinde on iki özel sergi açtı, kırk sekiz karma sergiye katıldığı bildirildi.

Sanatçı, 9 Ağustos 1974’te Büyükada’da hayata gözlerini kapadı.

Ölümünden sonra yapıtları çeşitli defalar sergilenmiştir. En büyükleri, 16 Ekim- 1 Kasım 1975 tarihleri arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde düzenlenen sergi ile Yapı Kredi Bankası'nın 11 Şubat-6 Mart 1988 tarihleri arasında düzenlediği sergidir. Sanatçının İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde dört, Albertina Müzesi’nde de üç yapıtı sergilenmektedir. 117. yaş gününde Google tarafından doodle yapılarak hatırlandı.

google Aliye Berger Doodle kutlama kimdir kim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları