Dünya basını bu haberle çalkalanıyor! Erdoğan kariyerinin en güçlü muhalefetini Akşener ve Kaftancıoğlu'ndan görüyor

Bloomberg'den gazeteci Bobby Ghos, Türk siyasetindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Dünya basını bu haberle çalkalanıyor! Erdoğan kariyerinin en güçlü muhalefetini Akşener ve Kaftancıoğlu'ndan görüyor
Dünya basını bu haberle çalkalanıyor! Erdoğan kariyerinin en güçlü muhalefetini Akşener ve Kaftancıoğlu'ndan görüyor iyihaberim

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın kariyerinin en güçlü muhalefetiyle karşı karşı kaldığını belirten Ghos, iki kadın siyasetçiye dikkat çekti.

ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg'de Bobby Ghosh'un "Erdoğan’ın siyasi rakipleri sertleşiyor" başlığını kullandığı makalede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 2020'nin büyük bölümünde Türkiye'deki ekonomik krizden ve AKP'nin yaşadığı sıkıntılardan dikkatleri uzaklaştırmak için dış politikada maceracı bir yaklaşım sergilediğini ifade ederek, "Libya’da, Dağlık Karabağ’da ve Akdeniz’in doğusundaki gerilimler AKP’nin geçen yıl yapılan yerel seçimlerde büyük şehirlerde yaşadığı kayıpları gölgede bıraktı ki özellikle Erdoğan’ın eskiden en güçlü olduğu İstanbul en çok utanç yaratanıydı" yorumunu yaptı.

"ERKEN SEÇİM ÇAĞRILARINI GÖRMEZDEN GELİYOR"

Ghosh makalesine şöyle devam etti: "Fakat strateji sınıra ulaştı: Ne yatırımcılar ne de halk artık Erdoğan’ın yeni ekonomik dönemdeki sözlerine inanmıyor. Daha genel olmak gerekirse cumhurbaşkanı ve partisi, aralarında şehirlilerin ve genç muhafazakarların da olduğu büyük seçmen gruplarının güvenini kaybediyor.

Korona virüs salgını beklenenden daha dayanıklı çıkarken 2021’de ekonomik bir geri dönüş umutlarını da yıkarken muhalefet partileri güç elde etmek için çalışmalara başladı. Erdoğan, onların erken seçim çağrılarını görmezden gelirken siyasi rakiplerinin her yolu denemesi muhtemel."

"BİRİ MİLLİYETÇİ DİĞERİ FEMİNİST"

Öne çıkan muhalifler arasında Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı gösteren Ghosh, "Fakat muhalefetin Erdoğan’ın önüne geçme şansı olan kişiler siyasi spektrumun karşıt taraflarındaki iki kadın Meral Akşener ve Canan Kaftancıoğlu. İki kadın daha fazla farklı olamazdı. 64 yaşındaki Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerine oturmak istediğini çekinmeden söyleyen ve 2018’de ona karşı mücadele eden bir isimdi.

48 yaşındaki Kaftancıoğlu ise motorsiklete binen solcu bir feminist imajı sergiliyor. Kaftancıoğlu’nun görüşleri kendi partisi için radikal görülse de AKP’nin İstanbul’daki küçük düşmesinin arkasında olduğu için saygı duyuluyor" yorumunu yaptı.

"ERDOĞAN KARİYERİNİN EN GÜÇLÜ MUHALEFETİYLE KARŞI KARŞIYA"

Seçimlerde Erdoğan’ı yenmenin zor olduğunu hatırlatan Ghosh, "2018’deki seçimlerde Erdoğan oyların yüzde 53’ünü almış, CHP’nin adayı Muharrem İnce yaklaşık yüzde 31 oy alırken Akşener de oyların yüzde 7’sini almıştı. AKP-MHP ittifakı açıkça parlamentoda zafer ilan etmişti. Türkiye’deki ekonomik ve siyasi zemin o zamandan beri çok değişti.

Erdoğan ve AKP zayıfladı fakat statükonun değişmesi için muhalefetin birlikte olduğunu göstermesi gerekiyor. Erdoğan 2021’e kariyerinin en güçlü muhalefetiyle karşı karşıya kalarak girerek. Akşener ile Kaftancıoğlu Cumhurbaşkanı ve partisi için eşi benzeri görülmemiş bir ikili oldu" ifadesini kullandı.

erdoğan akp akşener kaftancıoğlu en güçlü muhalefet Bloomberg Bobby Ghos türk siyaseti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları