İskenderpaşa Cemaati'nden tehlikeli namaz çağrısı

Kendilerine İskenderpaşa Cemaati adını veren bir tarikat, cuma namazlarının toplu kılınması gerektiğini ileri sürerek toplum sağlığını tehlikeye düşürecek bir açıklama yaptı. Diyanet'in Beştepe Camisi'nde kıldırdığı namazın da tarikatın çağrısına bire bir uygun olduğu görüldü

İskenderpaşa Cemaati'nden tehlikeli namaz çağrısı
İskenderpaşa Cemaati'nden tehlikeli namaz çağrısı İyi Haberim

İskenderpaşa Cemaati adı verilen bir grubun lideri Muharrem Nureddin Coşan, yayınladığı bir mesajda cuma namazının sosyal mesafeye dikkat edilerek kılınması gerektiğini söyledi. Toplam 10 dakika sürecek şekilde namazın kılınabileceği söylenen açıklamaya uyulması durumunda toplum sağlığı büyük tehdit altına girecek.

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Ankara'daki Beştepe Camisi'nde kıldırdığı toplu namazın da İskenderpaşa Cemaati'nin önerileriyle bire bir uyduğu görüldü. Cemaatin açıklamasında yer alan "Devlet yetkililerimizin öneri paketimize gösterdiği ilgiye şimdiden teşekkür ederiz" ifadeleri de dikkat çekti.

Coşan açıklamasına "Cuma namazını inancımızın vazgeçilmez bir ögesi olarak gördüğümüz için, yeni tip koronavirüs ile yapılan mücadele çerçevesinde Müslüman erkeklerin bu önemli ibadeti yerine getirmesi ile ilgili öneri paketi teklifimizi paylaşmak istiyoruz" diyerek başladı.

Koronavirüsün hükümetleri tedbir almaya zorladığını söyleyen Coşan, toplanmaların “gerekli” ve “gereksiz” toplanmalar olmak üzere ikiye ayrıldığını öne sürdü. Coşan, "Halkının %99’u Müslüman olan ülkemizde Cuma Namazı’nın gerekli kategorisinde yer aldığına olan inancımızı ve belirli kısıtlamalarla kılınmasına duyduğumuz ihtiyacı belirtmek istiyoruz," dedi.

Coşan'ın önerileri şöyle:

"Cuma namazı kılmak için açık hava alanları seçilebilir, kullanılacak alan namaz öncesinde ve sonrasında dezenfekte edilebilir, sadece sağlıklı bireylerin katılımını sağlamak amacıyla girişte ateş kontrolü yapılabilir, katılımcı sayısına sınır getirilebilir, tüm katılımcıların maske takması ve tek kullanımlık kağıt seccade kullanması sağlanabilir, saf tutarken kişiler arasında 1,5 metreden de fazla sosyal mesafe korunabilir, Cuma namazının edası 2 rekat farz ve çok kısa bir hutbeyle toplamı azami 10 dakika sürecek şekilde ayarlanabilir.

Sayıları sınırlandırılmış küçük gruplar halinde bile kılınabilecek olan Cuma namazının yasaklanmayıp devlet yetkililerimizin uygun göreceği düzenlemeler getirilerek, uluslararası standartlar tümüyle ve fazlasıyla uygulanarak kılınmasına izin verilmesi, hukukun “ölçülülük” ilkesine de daha uygun olacaktır. Ayrıca tüm dünya Müslümanlarına da ihtiyaç duydukları çözüm yolunu gösterecek, ışık tutacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre sağlık; insanın biyolojik, psikolojik ve sosyal olarak iyi olma halidir. Cuma namazının bu şekilde yüksek tedbir standartları altında eda edilmesi, psikolojik ve sosyal iyilik halini artırarak yeni tip koronavirüs ile biyolojik mücadeleye de olumlu katkı sağlayacaktır.

Devlet yetkililerimizin öneri paketimize gösterdiği ilgiye şimdiden teşekkür eder, konuyla ilgili her türlü iletişim ve işbirliğine hazır olduğumuzu bildiririz."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Serdar     2020-03-28 Gayet mantıklı Allah razı olsun
Seher. Ayaz     2020-03-28 Müminlerin bayramı olan cuma namazını edaetmek mutluluk verici huzurlu bir haftanın başlaması hutbe ve dualarımızın icabeti için gereklidir İnşaallah uygulanır ????
Murat     2020-03-28 Ücüncü hafta inşallah kılabiliriz
Abdurrahman burak     2020-03-28 Allah razı olsun ne güzel söylemiş
Funda     2020-03-28 Gayet mantıklı.. zaten şu anda %100 karantina yapılmıyor buna gerek de yok. İnsanlar otobüse, tramvaya biniyor,iş servislerine biniyor ve bu yolculuklar 10 dk'dan bile fazla sürüyor.
Emine Temel Islek     2020-03-28 Çok yerinde buluyorum , kosullar saglandiktan sonra neden olmasin, hem okadar carsi pazar acikken neden ibadet yerlerimizde uygun birsekilde islemesin,Allah kendilerinden ebeden razı olsun.bunun neresi korkutucu, destekliyorum
bindavut     2020-03-28 Bu Coşan kimse elini öpmek lazım. Sosyal ve psikolojik sağlığı ihmal edenler biyolojik sağlığı yakalamada zorlanırlar. Tedbirli Cuma çok güzel bir öneri
bindavut     2020-03-28 Bu Coşan kimse elini öpmek lazım. Sosyal ve psikolojik sağlığı ihmal edenler biyolojik sağlığı yakalamada zorlanırlar. Tedbirli Cuma çok güzel bir öneri
Mükremin Korkmaz     2020-03-28 Bu önerilere bütün kalbimle katılıyorum,katkısı olan herkesten Allah razı olsun,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gol kralından kral hareket.
Gol kralından kral hareket.
Vakalar ve can kayıpları ciddi oranda düştü!
Vakalar ve can kayıpları ciddi oranda düştü!