Saray'a dayalı 'Tek Adam' rejimini kuvvetlendirecek gelişme!

​Temmuz 2018’deki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan ‘ofis’lerin yetki ve görevlerinin belirlendiği ortaya çıktı. Ofislere, yetki ve görev alanına giren konularda bakanlıklar da dahil olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarını koordine etme görevi verilmesi tepkilere neden oldu.

Saray'a dayalı 'Tek Adam' rejimini kuvvetlendirecek gelişme!
Saray'a dayalı 'Tek Adam' rejimini kuvvetlendirecek gelişme! yiğit medya

Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararnamede, Temmuz 2018’deki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kuruluşları ilan edilmiş olan ‘ofis’lerin yetki ve görevlerine ilişkin ayrıntılar paylaşıldı.

BirGün'ün haberine göre, kuruluşlarının ilan edilmesinden yaklaşık 1,5 yıl sonra teşkilat yapısı belirlenen ve yetkileriyle bir anlamda ‘Saray iç kabinesi’ niteliğinde olan ‘ofis’ler şunlar:

Dijital Dönüşüm Ofisi, Finans Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi ve Yatırım Ofisi.

Söz konusu ofisler “Cumhurbaşkanlığına bağlı, özel bütçeli, kamu tüzel kişiliğini haiz, İdari ve mali özerkliğe sahip” kuruluşlar olarak tanımlanıyor.

Kararnamede ofislerin yetki alanı, şu ifadelerle açıklandı: “Ofis, görev alanına giren hususlarda tüm kamu kurum ve kuruluşlarını koordine etmek, bakanlıklar, kamu kurum ve kurul uşlan, kamu iktisadi teşebbüsleri ve kamu kurumu niteliğindeki kuruluşlarla yakın işbirliği içinde çalışmak, bunun için gerekli toplantı veya diğer organizasyonları yapmak, uluslararası alanda' yapılan çalışmalara iştirak etmek ve ülkemizi temsil etmekle görevli ve yetkilidir.”

Kararname ile ofislere bağlı daire başkanlıkları da kuruldu.

akp saray erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gol kralından kral hareket.
Gol kralından kral hareket.
Vakalar ve can kayıpları ciddi oranda düştü!
Vakalar ve can kayıpları ciddi oranda düştü!