Denizbank satılıyor

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) Denizbank'ın Emirates NBD Bank PJSC'ye devriyle ilişkili yapılan başvuruyu onayladı.

Denizbank satılıyor
Denizbank satılıyor Halil KALAFAT

BDDK, Denizbank'ın Birleşik Arap Emirlikleri'nin en büyük bankalarından biri olan olan merkezi Dubai'de bulunan Emirates NBD Bank PJSC'ye devrine ilişkin yapılan başvuruyu uygun bularak onayladı.

Rusya'nın devlet bankası olan Sberbank çatısı altında hizmetlerini sürdüren Denizbank'ı 14,6 milyar TL'ye (3,2 milyar dolar) satın almıştı.

Zorlu 2006'da DEXİA'ya satmıştı 

DenizBank, 1997 yılında Zorlu Holding tarafından Özelleştirme İdaresi'nden satın alınarak bankacılık sektöründe hizmet vermeye başladı. Denizbank 2006'da Zorlu Grubu tarafından Belçika'nın en büyük bankalarından olan Dexia'ya satılmıştı. Dexia, bankanın yüzde 75'ini o dönem yaklaşık 2,4 milyar dolar ücrete satın almıştı. Dexia'nın iflas etmesi sonrası 2012'de Deniz bank Rus Sberbank çatısı altına girdi.

Rusya'nın en büyük devlet bankası olan Sberbank, Denizbank'ın yüzde 99,85 hissesi için 3,5 milyar dolar (O dönemki kurla 6,47 milyar lira) ödemişti.

Denizbank Türkiye'nin en büyük dokuzuncu bankası konumunda.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları