Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’den BM’ye çağrı

İstanbul’da konsolosluk binasında öldürülen Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz BM’ye cinayetin aydınlatılması için BM’ye somut adım çağrısı yaptı.

Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’den BM’ye çağrı
Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’den BM’ye çağrı İyi Haberim

Hatice Cengiz, BM'in Kaşıkçı cinayetinin raporuna dair Alman haber ajansı DPA'ya değerlendirmelerde bulundu.

Cengiz, gelecekte bu tür olayların engellenmesi için suçluların cezalandırılmasını dile getirdi.

Cengiz değerlendirmesinde “Hiçbir şey olmamış gibi davranamazlar. Eğer bu raporu dikkate almazsa, kurum kendisine zarar vermiş olur” ifadelerini kullandı.

Cengiz açıklamasının devamında, “Bu tür olayların gelecekte engellenebilmesi için suçluların cezalandırılması gerektiğini” nin altını çizdi. Cengiz, “Eğer bu gerçekleşmezse, bu paranın gücünün daha fazla olduğunu kanıtlar" diyen Cengiz, bunun da Büyük bir hayal kırıklığı” dedi.

DW Türkçe'nin aktardığına göre, BM raporunun “Değerli” olduğunu ifade eden Hatice Cengiz, raporun ümit verdiğini de sözlerine ekledi. Gerçeğin ortaya çıkması için verdiği mücadeleden vazgeçmeyeceğini ifade eden Cengiz, hayatında kendisine yakın olan bir kişi öldürülmüşken, hiçbir şey olmamış gibi devam etmenin mümkün olmadığını dile getirdi.

BM RAPORUNDAN KİRİTİK KONULAR!

Kaşıkçı cinayetine ilişkin olarak BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard’ın hazırladığı rapor Çarşamba günü BM İnsan Hakları Konseyi'nin oturumunda ele alınacak.

Raporda, “Kaşıkçı'nın kasıtlı ve önceden planlanmış bir infaz ile Suudi Arabistan devletinin sorumlu olduğu bir yargısız infazın mağduru olduğu sonucuna” varılmıştı. Raporda, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Kaşıkçı’nın öldürülmesinde sorumluluğu olduğuna dair “inandırıcı ipuçlarının” bulunduğu belirtilmiş, ama Veliaht Prens’in cinayetteki rolüne ilişkin ayrıntılı incelemeler yapılması gerektiği kaydedilmişti.

Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı, Ekim 2018’te ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğunda Riyad’tan gelen bir ekip tarafından öldürülmüştü. Suudi Arabistan yönetimi uluslararası baskı sonucu, cinayetin başkonsolosluk binasında işlendiğini kabul ederek, cinayetle bağlantılı 11 kişinin mahkemeye çıkartıldığını duyurmuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları