Porselen Lamina Dişler

Porselen Lamina, diş estetiğinde en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Geleneksel kaplama ve dolgu işlemlerinin aksine çok az miktarda diş kesimini gerektiren bu yöntemde dişlerin milimetrik denebilecek boyutlarda şekillendirilmesi söz konusudur. İnceltme olarak adlandırılan bu yöntem sonrasında hazırlanan porselen laminalar dişlerin üzerine özel yapıştırıcılar ile yapıştırılırlar.

Porselen Lamina Dişler
Porselen Lamina Dişler admin

Porselen lamina uygulaması; sararmış, dökülme ya da kırılma yaşanan, birbirinden ayrık denecek kadar uzak olan dişlerde ya da eğri, düzensiz dişlerde tercih edilmektedir. Lamina uygulaması oldukça hızlı bir tedavi yöntemidir. Hastanın sorun yaşadığı bölgesi yalnızca dişleriyse, yani diş etlerinde ya da çene yapısında herhangi bir problem yaşamıyorsa, birkaç seansta mükemmel gülüşlere sahip olmak mümkündür.

Porselen lamina uygulamasında ilk seansta öncelikle diş eti temizliği, taş temizliği ve ölçüm işlemi yapılır. Bir sonraki işlemde ise diş inceltme işlemi gerçekleştirilir. İnceltme işlemi yapıldıktan sonra diş ölçümü tekrar yapılır. Bu ölçüm sonrasında hazırlanacak porselen laminalar, bir sonraki seansta diş minelerinin üzerine yapıştırılarak uygulanır ve tedavi sona erer. Uygulama sonrasında diş etlerine ve ağız sağlığına dikkat eden, düzenli fırçalama işlemi yapan hasta, porselen laminalarını çok uzun yıllar rahatlıkla kullanabilir.

Sigara tüketimi, alkol tüketimi ya da kafein alımı gibi durumlarda genellikle diş minesinde sararmalar görülür. Bu ürünlerin sıklıkla tüketilmesi sonucundaysa bu durum daha çok görülmektedir. Porselen lamina uygulaması yapılan dişlerse sigara, alkol, çay ya da kafein içeren gıdalarla karşı karşıya kaldığında çok daha dayanıklı bir duruş sergiler. Lamina uygulanan diş etlerinde çekilme ya da renk değişimi (morarma / kızarma) görülmez. Çünkü porselen lamina uygulaması diş etlerine değil; diş yüzeyine uygulanır. İçeriğinde metal, krom ya da bakır bulunmadığı için dişlerde kamaşma hissinin oluşmasını önler.

Diş yüzeyine yapıştırılan lamina porselenler tıbbi ortamlar dışında çıkarılmaya çalışılmamalıdır. Çünkü laminaların sağlam ve uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi için oldukça iyi bir yapıştırma yöntemi ile uygulanmaktadır. Çarpma, vurma, aşındırma ya da gerilme gibi işlemlerle porselen laminalar dişten ayrılamaz, kırılmazlar. Değişim ya da çıkartım işlemi yapılmak istendiğinde, uygulamayı yapan hekim ile iletişim kurulmalıdır.

Harika bir gülüşe sahip olmak için, Porselan Lamina hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için diş hekiminizden randevu alabilirsiniz.

Kaynak: Bu yazıda Çukurambar Diş Kliği http://www.adadent.com.tr/ sitesinden yararlanılmıştır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları