Seçmen listeleri değişiyor mu?

CHP'li Erhan Aslaner, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 23 Haziran’da İstanbul’da yapılacak seçimde sadece 31 Mart’ta İstanbul’da oy kullanan seçmenlerin oy kullanabileceğini belirterek, seçmen listelerinde bir değişiklik olmayacağını söyledi. Kaynak: Seçmen listeleri değişiyor mu?

Seçmen listeleri değişiyor mu?
Seçmen listeleri değişiyor mu? admin

CHP İstanbul 3. Bölge Parti Okulu Eğitmeni, Avukat Erhan Aslaner İstanbul’da yenilenecek büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde seçmen listelerine bir değişiklik olup olmayacağı hakkında açıklama yaptı. Aslaner, sosyal medyadan yaptığı açıklamada 23 Haziran’da yapılacak seçimlerde sadece 31 Mart’ta İstanbul’da seçmen listelerinde olan seçmenlerin oy kullanabileceğini söyledi.

CHP’li Erhan Aslaner yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ak trollerinin paylaştığı yalan haberlere itibar etmeyin. Bu haberler kasten yapılan ve bizleri olumsuz anlamda etkilemek ve kafa karışıklığı yaratmak içindir.”

“İstanbul seçimleri için, sadece önceki adaylar seçime girebilecek. Daha önce aday göstermeyen partiler yeni aday gösteremez artık. Daha önceki adayların yerine sadece ölüm ve istifa halinde yeni aday gösterilebilecek.”

“23 Haziran’da sadece 31 Mart İstanbul seçmen listelerinde olan oy kullanabilecek. Seçmen listelerinin değişmesi veya yeni seçmen kaydının olması mümkün değil.”

“Daha önce Ankara veya başka bir ilde oy kullanmış polis memuru veya herhangi bir kamu görevlisinin İstanbul'da görevli olsa dahi oy kullanması mümkün değil.”

“31 Mart seçimlerinde de görevli polisler sadece ikamet ettikleri yerdeki sandıklarda oy kullandılar. Görevli oldukları sandıklarda emniyet müdürlüğü talep etmediği için oy kullanmadılar. Bunun nedeni emniyetin 142 nolu oy kullanma izin belgesi istememesi. 142 kalkmadı. Sadece emniyet istemediği için 31 mart seçimlerinde 142 belgesi ilçe seçim kurullarınca düzenlenmemişti. Sebebi de farklı ilçelerde oy kullanılması halinde polisler sadece büyükşehir belediyesine oy kullanıp ilçe belediyesine oy kullanamayacaktı. Bunun amacı hem ilçe hem de il için oy kullanmayı sağlamaktı.”

 “23 Haziranda sadece İBB başkanlık seçimi olduğu için, emniyetin talebi ile ilçe seçim kurullarınca 142 örnek oy kullanma izin belgesi düzenlenebilir.

“142 nolu oy kullanma izin belgesi düzenlenmesi halinde tekrar oy kullanmanın önüne geçmek için sandık kurulu üyelerimiz 142 ile oy kullanan seçmenden belgenin aslını ve seçmen listesine adını yazdırıp seçmenin imzasını alacak. Bu işlemin eksiksiz yapılması önemli olup tekrar oy kullanmayı engelleyecektir.”

CHP Erhan Aslaner
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları